Domov / Novinky / Princíp troch vrstiev

Princíp troch vrstiev

Princíp troch vrstiev - pidilidi.sk    Princíp troch vrstiev (cibuľový princíp) je spôsob obliekania, pri ktorom kombinujeme podľa určitých pravidiel oblečenie z rôznych materiálov. Princíp sa využíva v športových a outdoorových aktivitách aj v pracovných činnostiach, najmä tam, kde sa človek často a striedavo potí a súčasne sa potrebuje chrániť pred chladom alebo dažďom.sportovních a outdoorových aktivitách i v pracovních činnostech, zvláště tam, kde se člověk často a střídavě potí a současně se potřebuje chránit před chladem nebo deštěm.

Základná vrstva predovšetkým odvádza pot od pokožky.

  •  Tzv. funkčná bielizeň z polyesterových vlákien (mikrovlákien).

Stredná vrstva poskytuje tepelnú izoláciu.

  • Roláky a mikiny z fleece (polyetyléntereftalátu), polyesteru, vlny, bavlny

            Naše nabídka zde.

Vrchná vrstva chráni pred vetrom a dažďom.

  • Pláštenky, softshellové bundy

            Naše nabídka pláštěnek, softshellových a outdoorových bund 

Základné (spodná) vrstva
Spodná vrstva oblečenia je v priamom kontakte s pokožkou a mala by slúžiť na poskytovanie čo najväčšieho komfortu. Táto vrstva sa tiež označuje za vrstvu transportné. Pot najprv absorbuje a následne odvádza od povrchu tela preč v podobe pary, prípadne do ďalšej vrstvy oblečenia. Spravidla sa jedná o ľahká syntetické vlákna vyrábané na báze polyesteru alebo polypropylénu. Tieto vlákna dokážu veľmi dobre izolovať a zároveň odsávať kvapalnú vlhkosť s minimálnou nasiakavosťou. Najmodernejšie špecificky tvarovaná syntetická mikrovlákna umožňujú kvapalnou vlhkosť odsávať do ďalšej vrstvy ešte rýchlejšie. Užívateľ opatrený takýmto materiálom sa cíti v teple a suchu a je chránený pred nežiaducim ochladzovania a naopak aj prílišnému prehrievaniu pri náročnejšie fyzickej aktivite. Do tejto vrstvy oblečenia sa radí špeciálne funkčné termo prádlo a ponožky. Oblečenie prvej vrstvy je vyrábané z polyesterových vlákien (mikrovlákien) alebo vlny.

Stredná (izolačná) vrstva
Izolačná vrstva plní úlohu termoizolačné. Inými slovami odvádza vlhkosť ďalej od tela (z prvej vrstvy oblečenia) a odvádza nadmerne teplo vo forme pary ďalej do ďalšej vrstvy oblečenia. K tomuto javu dochádza pomocou špeciálnej väzby a použitým vláknam. V textíliu potom dochádza k obsiahnutie vzduchu, ktorý plní izolačnú funkciu a zadržiava telesné teplo. Do strednej vrstvy sa radí roláky a mikiny vyrobené z flísu (polyetyléntereftalátu), polyesteru, vlny a bavlny.

Vrchná (ochranná) vrstva
Ochranná vrstva poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi - vetrom, dažďom, snehom a v neposlednom rade aj proti menšiemu mechanickému poškodeniu. Je dôležité, aby takéto oblečenie malo potrebnú nepremokavosť, dostatočnú priedušnosť a zaručovalo odvod vlhkosti preč do ovzdušia. Do vrchné (ochranné) vrstvy oblečenia patria rôzne pláštenky, bundy a nohavice s paropriepustnou membránou alebo softshellové bundy.

 

 

Zdroj Wikipedie