Totálny masaker - 50% zľava na Minoti, Wende a Sobe a na už zľavnený tovar.
www.pidilidi.sk www.pidilidi.sk
Potrebujete pomôcť? +420 725 518 759 (Po-Pi: 8-15)
Nakúpte ešte za 79.98 €
a máte dopravu zadarmo
0 Váš košík 0.00 €

Princíp troch vrstiev

Petr Smékal V piatok 06. 12. 2019 Novinky

Princip tří vrstev (cibulový princip) je způsob oblékání, při němž kombinujeme podle určitých pravidel oblečení z různých materiálů. Princip se využívá ve sportovních a outdoorových aktivitách i v pracovních činnostech, zvláště tam, kde se člověk často a střídavě potí a současně se potřebuje chránit před chladem nebo deštěm.

Základná vrstva predovšetkým odvádza pot od pokožky.

  • Tzv. funkčná bielizeň z polyesterových vlákien (mikrovlákien)

Stredná vrstva poskytuje tepelnú izoláciu.

  • Roláky a mikiny z fleece (polyetyléntereftalátu), polyesteru, vlny, bavlny

         Naša ponuka tu.

Vrchná vrstva chráni pred vetrom a dažďom.

  • Pláštenky, softshellové bundy

         Naša ponuka plášteniek, softshellových a outdoorových búnd

Základná (spodná) vrstva

Spodná vrstva oblečenia je v priamom kontakte s pokožkou a mala by slúžiť na poskytovanie čo najväčšieho komfortu. Táto vrstva sa tiež označuje za vrstvu transportnú. Pot najprv absorbuje a následne odvádza od povrchu tela preč v podobe pary, prípadne do ďalšej vrstvy oblečenia. Spravidla sa jedná o ľahká syntetické vlákna vyrábané na báze polyesteru alebo polypropylénu. Tieto vlákna dokážu veľmi dobre izolovať a zároveň odsávať kvapalnú vlhkosť s minimálnou nasiakavosťou. Najmodernejšie špecificky tvarovaná syntetická mikrovlákna umožňujú kvapalnou vlhkosť odsávať do ďalšej vrstvy ešte rýchlejšie. Užívateľ opatrený takýmto materiálom sa cíti v teple a suchu a je chránený pred nežiaducim ochladzovania a naopak aj prílišnému prehrievaniu pri náročnejšie fyzickej aktivite. Do tejto vrstvy oblečenia sa radí špeciálne funkčné termo prádlo a ponožky. Oblečenie prvej vrstvy je vyrábané z polyesterových vlákien (mikrovlákien) alebo vlny.

 

Stredná (izolačná) vrstva

Izolačná vrstva plní úlohu termoizolačné. Inými slovami odvádza vlhkosť ďalej od tela (z prvej vrstvy oblečenia) a odvádza nadmerne teplo vo forme pary ďalej do ďalšej vrstvy oblečenia. K tomuto javu dochádza pomocou špeciálnej väzby a použitým vláknam. V textíliu potom dochádza k obsiahnutie vzduchu, ktorý plní izolačnú funkciu a zadržiava telesné teplo. Do strednej vrstvy sa radí roláky a mikiny vyrobené z flísu (polyetyléntereftalátu), polyesteru, vlny a bavlny.

 

Vrchná (ochranná) vrstva

Ochranná vrstva poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi - vetrom, dažďom, snehom a v neposlednom rade aj proti menšiemu mechanickému poškodeniu. Je dôležité, aby takéto oblečenie malo potrebnú nepremokavosť, dostatočnú priedušnosť a zaručovalo odvod vlhkosti preč do ovzdušia. Do vrchné (ochranné) vrstvy oblečenia patria rôzne pláštenky, bundy a nohavice s paropriepustnou membránou alebo softshellové bundy.